Kronik Hastalığı Olan İşçiler Rapor Sıkıntısı Çekiyor

Kronik hastalığı olanların dışarı çıkması bile yasakken, risk grubunda olan işçiler işe gitmemek için rapor almaya çalışıyor.

GENEL 22.04.2020, 21:16
Kronik Hastalığı Olan İşçiler Rapor Sıkıntısı Çekiyor

Risk Grubundaki İşçilere Kolaylık Sağlanmalı

Kamuda çalışmakta olan engelliler, kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü vatandaşlar, ilkokul ve daha öncesinde çocuğu olan anneler gibi kesimler idari izinlidir. Bu sayede işe gitmeyerek tam maaş alabiliyorlar. Ancak özel sektörde çalışmakta olan işçilere maalesef ki bu haklar tanınmıyor. Virüs nedeniyle risk grubunda olan işçiler halen çalışmaya devam ediyor.

İşçiler için bir koruma sağlanmadığından her işçi kendi imkanları ile kendi sağlığını korumaya çalışıyor. Kronik hastalığı olan işçiler öncelikle yıllık izin haklarını kullanarak işe gitmedi. Ancak izinler tükenin çareyi rapor alarak işe gitmemekte buluyorlar. Ancak bu durum maalesef sorun olarak çıkıyor karşılarına. Hastanelere gitmek çok riskli iken işçiler rapor almak için hastane hastane gezmek durumunda kalıyor.

Diğer yandan işçilerin mevcut hastalığı olmadığı için işverenden tepki görmek ve hatta işini kaybetmekten korkuyorlar. Çünkü işçinin haksız yere rapor alması işveren için haklı fesih sebebidir. Salgın nedeniyle işçinin rapor alması konusunda henüz bir yargı kararı çıkmadı. İşçi haklı görülse dahi uzun bir hukuki mücadele yürütmek zorunda kalacaktır. 

Kronik rahatsızlığı olan işçilerin mağdur olmaması için düzenleme yapılması şarttır. Bu işçilerin sağlığı herkesten önce gelmektedir. Yasal bir düzenleme yapılması şarttır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)