Kritersiz Adalet Bakanlığı Personeli İade Edildi

Kamudan ihraç edilen kişilerin başvurularını incelemeye devam eden OHAL Komisyonu, Adalet Bakanlığı’ndan ihraç edilen bir kişiyi görevine iade etti.

GENEL 24.06.2018, 21:36
Kritersiz Adalet Bakanlığı Personeli İade Edildi

Bilgi Belge Bulunamadı

OHAL Komisyonu, 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen Adalet Bakanlığı personelini görevine iade etti. Kamu görevinden ihraç edilen kişi hakkında daha sonra cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın neticesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Bu karar ile birlikte kişinin terör örgütü üyesi olmadığı da kesinleşti.

Hakkında hiçbir kriter bulunmayan Adalet Bakanlığı personelinin yaptığı OHAL Komisyonu başvurusu da karara bağlandı. Bu kapsamda OHAL Komisyonu kişinin terör örgütleri ile irtibat ya da iltisakının bulunmadığını belirledi. Başvurucu hakkında verilen kovuşturmaya yer olmadığına kararına da atıfta bulunan OHAL Komisyonu herhangi bir bilgi belge bulunamadığını belirtti. Bu sebeple başvurusu kabul edilen Adalet Bakanlığı personeline tebligat da yapıldı. Personel en kısa süre içerisinde görevine başlayacak.

Başvurusu kabul edilen kişilerin atamalarından sorumlu olan kurum ise Devlet Personel Başkanlığı olarak belirlendi. Bu kapsamda kişinin ikameti dikkate alınarak yeni bir atama işlemi gerçekleştirilecek. İlk kez memuriyete atanıyormuş gibi yapılacak olan bu atama geriye dönük olarak hakların alınmasını da tehlikeye sokmaktadır. Zira DPB bu konuda görüş yayınlayarak yeni bir düzenleme yapılmadan hakların verilemeyeceğini ifade etmişti. Dolayısıyla yeniden mahkeme yolunun göründüğünü ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)