KPSS’siz Özel Harekât Alımı Anayasa’ya Aykırı Mı

Anayasa Mahkemesi, KPSS şartı olmaksızın özel harekat polisi alımı yapılmasının Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi.

GENEL 14.11.2019, 21:40
KPSS’siz Özel Harekât Alımı Anayasa’ya Aykırı Mı

Kamu Yararının İsabetliliği Test Edilemez

2016 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte polis özel harekât alımları için KPSS şartı kaldırılmış bunun yerine fiziki yeterlilik sınavı ile mülakat yeterli hale getirilmişti. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurular yapıldı. KPSS şartı olmaksızın yapılacak alımların liyakate uygun olmadığı ve Anayasa’nın 2. Maddesine aykırı olduğu ifade edildi. 

Anayasa Mahkemesi ise bu konuda yaptığı inceleme neticesinde anayasaya aykırılık tespit etmedi. Söz konusu başvuruda kanun koyucunun amaçladığı kamu yararının işe yararlılığının ve isabetliliğinin test edilemeyeceği ifade edildi. Ancak koyulan kuralın objektif bir personel alımını engellediği yönünde inceleme yapılmasının mümkün olduğu ifade edildi. Bu konuda yapılan incelemelerde ise objektifliği kaybedecek bir durumun olmadığı görüldü.

Zira KPSS şartı kaldırılmasına rağmen mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarının uygulandığı aktarıldı. Böylelikle bu aşamaları geçemeyenlerin işe alınamayacakları ifade edildi. Her ne kadar teoride bu durum doğru gibi görünse de uygulamada maalesef mülakatlar objektif bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Bu konuda son zamanlarda çok sayıda müspet gelişme yaşanmış olsa da halen daha mülakatların objektif bir şekilde gerçekleştirilmediği yönünde yaygın bir kanaat vardır. işte bu kanaati yıkmak adına çok daha kapsamlı düzenlemeler yapılması icap ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)