KPSS Birincisine Mülakatta 54 Puan Verildi

Fizik öğretmenliği bölümünden KPSS’ye giren ve 88 puanla ilk sırada yer alan öğretmen adayına mülakattan 54 verildi ve elenmesine neden olundu.

GENEL 11.02.2019, 22:41
KPSS Birincisine Mülakatta 54 Puan Verildi

Güvenlik Soruşturmasına Dönüştürülmemeli 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendi döneminde mülakat puanı ile KPSS puanı arasında uçurum olan insanların olmayacağını ifade etmişti. Bu konuda bir tane dahi örnek gösterilemeyeceğini dile getirmişti. Ancak fizik öğretmenliği bölümünden mezun olduğu ifade edilen bir adayın KPSS’den 88 almasına rağmen mülakattan 54 aldığı iddiaları gündeme geldi. Henüz iddialar belgeleri ile birlikte paylaşılmasa da bu konu hakkında yalanlayıcı bir beyanat da olmadı. 

Adaylar mülakatların güvenlik soruşturmasına dönüştürüldüğünü ve kişilerin sebepsiz yere elendiğini dile getirdiler. Oysaki güvenlik soruşturması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değil İçişleri Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor. Mülakat sonuçlarının dava konusu edilmesi mümkün olsa da genel itibariyle sonuç almak pek mümkün olmamaktadır. Zira somut bir değerlendirme kriteri bulunmamaktadır. 

Adaylar ve yakınları bu tür mağduriyetlerin son bulması için biran evvel düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyorlar. Liyakatin esas alınması için mülakatların tamamen kaldırılması gerekmektedir. Böylelikle hak eden istediği yere ulaşmış olacaktır. Böylelikle adam kayırmacılık gibi sorunların üstesinden de gelinecektir. Gündeme getirilen bu iddialar karşısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın da açıklama yapması bekleniyor. eğer iddialar gerçeği yansıtmıyorsa sitemizden de ilgili yalanlamayı anında okuyabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@