Köye Uzay Gözlemevi Kurdu Ama İlgisizlikten Şikayetçi

Ordu’ya bağlı Ulubey İlçesi’nde Türkiye’nin ilk kişiye özel köy gözlemevi olma özelliğini taşıyan uzay gözlemevi 5 yıldır kaderine terk edilmiş durumda.

GENEL 04.01.2018, 22:07
Köye Uzay Gözlemevi Kurdu Ama İlgisizlikten Şikayetçi

Cumaittin Turap tarafından 12 yıl önce tamamen kendi çabalarıyla kurulan bu gözlemevi hali hazırda hiç kimsenin ilgisini çekmiyor. Bu konu ise Turap’ı oldukça üzüyor. Herhangi bir maddi beklentisinin olmadığını dile getiren Turap tek isteğinin ilgi gösterilmesi olduğunu dile getirdi.

İsviçre’den Getirdi

Gözlemevinde bulunan teleskopları özel olarak İsviçre’den getirttiğini söyleyen Turap bunun için günümüz parasıyla 600 Bin TL verdiğini dile getiriyor. Öyle ki bu teleskoplar sayesinde Avusturalya’da gerçekleşen bir güneş tutulmasının dahi rahat bir şekilde Ordu’dan görülebileceğini dile getirdi. 

Teleskopların merceklerinin dahi 56 kilo olduğunu ifade eden Turap bunun için harcadığı çaba ve emeklerin boşa gitmemesi gerektiğini düşünüyor. Bir bilim adamının da köyünden çıkmasını isteyen Turap bunun için Milli Eğitim ve Valiliğe çağrıda bulundu. 

Eğer ilgilenen olmazsa burayı birilerine vereceğini ve işletileceğini de belirten Turap böylelikle meraklı olanların uzayla ilgili şeyler öğrenebileceğini de ifade etti. 

Tamamen manevi destek isteyen vatandaşın bu çağrısına ilgili kurumlar tarafından cevap verileceğini umuyoruz. NASA’ya da üye olan meraklı ve girişimci vatandaşın çabaları ülkemizde de bilim adamlarının yetişmesi için öncü olabilir. Ümit ediyoruz ki bu çabalar çok kısa süre içerisinde karşılığını bulur.

Yorumlar (0)