Korona Virüs İş Kazası Sayılacak

Ülkemizde görülen korona virüs vakasına işyerinde yakalanan kişi, iş kazasına uğramış sayılacak mı?

GENEL 11.03.2020, 21:40
Korona Virüs İş Kazası Sayılacak

İşveren Tetikte

Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü dün itibariyle ülkemizde de görüldü. Şu an için bir vaka olsa da yayılması ihtimali oldukça yüksek. İşyerinde toplu halde çalışan kişiler arasında yayılması da oldukça kolaydır. Ülkemizde vaka ilk kez görüldüğü için iş kazası sayılıp sayılmayacağı konusunda kesin bir kanı yok. Ancak Yargıtay tarafından daha önce verilen kararlar ışığında olayı aydınlatabiliriz.

Daha önce yaşanan olayda bir tır şoförü işi gereği Ukrayna’ya gitmiş ve dönerken rahatsızlanmıştır. İşyerinin merkezi olan Trabzon’a döndüğünde işçiye domuz gribi teşhisi konulmuştur. 10 gün yoğun bakımda kalan işçi hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine mirasçıları işverene dava açmıştır.

Gerekçeli Karar

Mahkeme tarafından işçinin ölümüne ilişkin detaylı rapor istenmiştir. Raporda domuz gribi kuluçka süresinin 1-4 gün olduğu ve işçinin de bu süre içinde rahatsızlandığı belirtilmiştir. Hayatını kaybetme sebebi de kaptığı H1N1 virüsüdür. Her ne kadar ölüm daha sonra gerçekleşmiş olsa da sebebi iş esnasında oluşmuştur. Bu nedenle virüs bulaşmasının iş kazası olduğu açıktır.

İşte bu karardan yola çıkarak işçilere işyerinde virüs bulaşması halinde, işyeri dışında ancak işverenin verdiği işin yapılması halinde gibi durumlarda bulaşırsa iş kazası sayılacaktır. Dolayısıyla işverenler işyerlerinde olağanüstü önlemler almakla mükelleftir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)