Konutta KDV %18’den %8’e Düştü!

Konut satışlarında duraksamaksızın yaşanan düşüşe önlem olarak tapu harcı oranı ve KDV oranı 31 Ekim 2018 tarihine kadar düşürüldü.

GENEL 08.05.2018, 08:46
Konutta KDV %18’den %8’e Düştü!

Tapu Harcı ve KDV Aşağı Çekildi

Ekonomide iyileşme adına taşınmaz alım satım, kadın istihdamı, yatırım ve üretimi teşvik için düzenlemeler yapıldı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekonomideki sıkıntılardan ötürü inşaat sektörü de durma noktasına geldi. Konut satış oranları hızla düşerken, inşaat firmaları dış yatırımcılara yöneldi. Bunun üzerine yerli yatırımcıya kolaylık sağlandı. 31 Ekim 2018 tarihine kadar tapu harcı %20’den %15’ düşürüldü. Konuttaki KDV oranı ise %18’den %8’e indirildi. Konut alan bir kişi bu iki kaleme toplamda %38 ödeme yapıyordu. Bu oran %23’e çekilmiş oldu.

Kreş Desteği

Kadın istihdamını arttırmak için işverene bağlı çalışan kadına kreş desteği veriliyordu. Dışarıdan kreş hizmeti alanlara her çocuk için asgari ücretin %15’i kadar uygulanan istisna %50’ye çıkarıldı. Çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen tutar 304 TL’den 1.015 TL’ye yükseldi.

Yeni Makine ve Teçhizata KDV İstisnası

Yatırım, ihracat ve üretimi teşvik etmek için gelecek yılsonuna kadar sanayi sivil belgesi olan mükellefler, alacakları yeni makine ve teçhizat için KDV’den istisna tutulacak.

Alkollü İçeceklerde ÖTV Eşitlemesi

AB üyelik müzakereleri kapsamında alkollü içeceklerde ÖTV eşitlemesi yapıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla yüksek alkollü içecekler arasındaki vergi farkı kaldırıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)