Komisyon 17/25’i Dikkate Alıyor Mu?

OHAL Komisyonu bugüne kadar toplam 17 bin dosyayı karara bağladı. Bu kararlarda 17/25 Aralık tarihlerinin dikkate alınıp alınmadığı merak ediliyor.

GENEL 20.05.2018, 09:23
Komisyon 17/25’i Dikkate Alıyor Mu?

Dosya Özelinde Karar Veriliyor

OHAL Komisyonu vermiş olduğu kararlarda 17/25 Aralık öncesikriterleri karar gerekçelerine eklemiyor. Ancak 17/25 öncesi ve sonrası kriterler bir arada yer alıyorsa bu durumda destekleyici unsur olarak ekleniyor fakat yine kararın gerekçe kısmına 17/25 sonrası olan kriterler ekleniyor.

Bylock Temelli Gidiyor

Bugüne kadar çıkan kararlarda ağırlıklı olarak Bylockkriterinin temel alındığı görülmektedir. Bu kapsamda hem iade hem de ret kararlarında Bylock suçlaması dikkati çekmektedir. Bu kapsamda Bylock kullanmadığı halde kullanmış görünen kimselerin başvuruları kabul edilirken mahkemeler tarafından kullandığı tespit edilen kimselerin başvuruları da reddedilmektedir.

Bylockkriterinin dışında en temel kriterlerden birisinin de Bank Asya olduğu görülmektedir. Bu konuda OHAL Komisyonu’nun verdiği kararlarda 17/25 sonrası yapılan her bir işlemin talimat kapsamında değerlendirildiği görülmektedir. Zira ev kirası yatıran, okul taksiti ödeyen kimselerin dahi talimatlı hareket ettikleri iddia edilen kararlar başvuruculara iletildi. Bu kimselerin talimatlı hareket etmediklerini mahkemede ispatlamaları halinde görevlerine dönmeleri çok daha kolay olacaktır.

OHAL Komisyonu hali hazırda incelediği 17 bin dosyadan 660 tanesini kabul ile neticelendirdi. Geriye kalan dosyalar ise reddedildi. Geriye ise 91 bin dosya kaldı. Bu dosyaların incelemeleri ise devam ediyor.

Yorumlar (0)