Klima Satışlarında Rekor Artış

20 gün öncesine kadar mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklıkların bir anda çok yüksek oranlarda artması klima satışlarına yaradı.

GENEL 08.07.2018, 15:05
Klima Satışlarında Rekor Artış

Bundan bir ay öncesine kadar sürekli yağan yağmurlar ve mevsim ortalamalarının çok altında seyreden sıcaklıklar halkın şikâyetlerine konu olmuştu. Özellikle yaz aylarının merak bekleyen kişiler için bu durum oldukça hayal kırıklığına sebep olmuştu.

Hatta bu sebeple özellikle yaz aylarında büyük artış gösteren klima satışlarında ise deyim yerindeyse yaprak kımıldamaz noktasına gelmişti. Özellikle mevsim dengelerinin bozulması, buzulların erimesi gibi nedenlerden dolayı mevsimler arasında anormal değişikliklerin olacağından korkan uzmanlar bu sene yaz aylarının daha seri geçeceği yönünde açıklamaları bile bulunmaktaydı. Ama korkulan olmadı ve sıcaklıklar bir anda mevsim ortalamalarının üzerine çıktı.

Klima Satışlarında Yüzde 200 Artış

Sıcaklıkların bir anda ve oldukça fazla oranda yükselmesi ve birçok kişinin bu duruma hazırlıksız yakalanması sonucu daha bir ay öncesine kadar oldukça durgun seyreden klima satışlarında ise yüzde 200’lere varan oranda artış olduğu açıklanmıştır. Tabi bu durum bir miktar klima fiyatlarına da yansımış durumdadır. Özellikle son bir ayda ortalama klima fiyatlarında yüzde 5 ile 10 arasında artışlar görülmektedir.

Uzmanlar ise yoğun ve bunaltıcı sıcaklık artışlarının bir müddet daha devam edeceği özellikle güneşin etkisinin en yoğun hissedildiği öğle saatlerinde zorunlu kalınmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde ikazlarda bulunmaktadırlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)