Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır

Korona virüsten etkilenerek çalışamayan işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanarak ücret almaya devam edebilir.

GENEL 20.03.2020, 14:15
Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Yararlanır?

Korona virüsle mücadele kapsamında alınan ekonomik tedbirler arasında kısa çalışma ödeneğinin kullanılması kararı alındı. İşyerindeki faaliyetlerin tamamen veya en az 4 haftalık süre ile durması ya da işyerindeki çalışma süresi en az 1/3 oranında azalması halinde işçiler bu ödenek için başvuru yapabilecektir. Ayrıca işçilerin son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası için prim ödemesi gerekir. Çünkü kısa çalışma ödeneği işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. 

Başvurusu kabul edilen kişilerin sağlık sigortası primleri ödenmeye devam edecek ve ücretlerinin eksik kalan kısımları da kısa çalışma ödeneği tarafından karşılanacaktır. Bu ödenek zorlayıcı durumlar için ayrıldığından virüsle mücadele sürecinde işçiler için kullanılması tam olarak amacına uygundur.

Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

İşçilerin başvurusu İşkur müfettişlerince incelenerek karara bağlanacaktır. Başvurusu kabul edilenler ödeme almaya başlayacaktır. Son 12 ayda asgari ücretle çalışan işçi, 1 yıllık prime esas kazancının aylık ortalaması kadar ücret alacaktır. Yani asgari ücretli bir kişiye aylık 1.752 lira ödeme yapılacaktır. 4 bin lira maaşla çalışan birine ise 2.381 lira ödeme yapılacaktır. İşçilerin ücreti ödense de bu günler için prim ödemeleri yapılmayacaktır. Ödeme daimi olmayıp koşullara göre belirlenen belirli süre için ödenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)