KHK ile Kadrolu Olan Personelin Kademe İlerlemesi Verilmelidir

2011 yılında 632 sayılı KHK ile kadroya geçen personeller için 8 yılın dolduğu şu günlerde 1 kademe ilerlemesi uygulanmalıdır.

GENEL 04.07.2019, 17:49
KHK ile Kadrolu Olan Personelin Kademe İlerlemesi Verilmelidir

8 Yıl Hiç Disiplin Cezası Almayana Kademe İlerlemesi Verilmeli
657 sayılı DMK kapsamında sözleşmeli personel olarak çalışanlar 4 Haziran 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 632 sayılı KHK ile kadrolu memur olmuştu. Kadrolu olmak isteyenlere 60 günlük başvuru süresi tanınmıştı ve başvurusu kabul edilenler kadroya geçmişti. 5 Haziran’da başvurular başlamıştı. Bu şekilde kadroya geçen memurlar için şu sıralarda meslekte 8 yıl dolmaktadır. 

8 yıllık sicil notu çok iyi olan memura 1 kademe ilerlemesi uygulanmaktadır. Yani 2011 tarihinde kadrolu olan memurlardan herhangi bir disiplin cezası almayanlar, aylık derecesinin yükseltilmesinde uygulanmak üzere 1 kademe ilerlemesi alacaktır. İşte bu düzenleme kapsamında kademe ilerlemesi uygulanmalıdır. 

Eğer personel bu 8 yıllık süre içinde uyarma ya da kınama cezası almışsa, cezalar 5 yıl içinde silinmektedir. Ancak bu durum kademe ilerlemesine engeldir ve memur ceza almış sayılır. 

Eğer bu 8 yıllık süre içinde askerlik, aylıksız izin gibi boşluklar varsa süre hesabına dahil edilmeyeceğinden 8 yıl dolmamış olacaktır. Göreve başlama tarihi itibariyle 8 yıllık fiilen çalışması olan personel kademe ilerlemesi verilip verilmediğini takip etmelidir. Bu ilerleme memurun yasal hakkıdır ve verilmesi gerekir, memurlar takipte olmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)