Kendi Maaşı Olan Kişi Dul ya da Yetim Maaşı

Kişinin kendisinin çalışma karşılığı ya da emekli maaşı alması dul ya da yetim maaşı almasına engel değildir.

GENEL 10.11.2019, 21:51 10.11.2019, 21:53
Kendi Maaşı Olan Kişi Dul ya da Yetim Maaşı

Dul Maaşı

Vefat eden emekli ya da çalışandan ötürü geride kalan eşe dul maaşı ödenmektedir. Geride kalanın kadın ya da erkek olması fark etmeksizin dul maaşı ödenecektir. Ancak bunun için şartların sağlanması gerekir. Dul maaşında en önemli kriter geride resmi nikahlı eş kalmasıdır. Bu eş kendisi maaş karşılığı çalışıyorsa ya da emekli olmuş ve emekli maaşı alıyorsa yine de dul maaşına hak kazanacaktır. Böylece kendi maaşı ile dul maaşını birlikte alarak çifte maaş sağlayabilir.

Yetim Maaşı

Yetim maaşı, yetim kalan kız çocukları ve sınırlı şartlarla erkek çocukları için ödenmektedir. Yetim kalan kız çocuğu evlenmediği ve çalışmadığı sürece bu maaşı alabilir. Yetim kalan erkek çocuğu ise öğrenci olduğu sürece ancak en fazla 25 yaşına kadar yetim maaşı ödenir. Ölen anne ya da babadan ötürü yetim maaşı alınabilir. İkisinin vefatı halinde 2 yetim maaşı alınabilir. Yetim maaşı emekli sandığı kapsamında bağlanmışsa, kız çocuğunun SSK ya da Bağkurlu çalışması ile maaş kesilmez, memur olursa kesilir.

Yetim maaşı ile dul maaşının aynı anda ödenmesi 2008 yılına kadar mümkündü. Ancak 2008 yılında yapılan değişiklik ile çifte maaş engellendi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)