Kendi İşini Kuran Vatandaşa Destek

Devletin vatandaşlarına sunduğu ve vatandaşların da yararlandığı destekler devam etmektedir. Bu desteklerden biri de kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara sunulmaktadır. İşini kurmak ve kendini sektörde geliştirmek için destek sağlanan tavuk yetiştiriciliğine devletin verdiği yardım azımsanmayacak kadar fazladır. İşte bu yardımla ilgili tüm detaylar.

GENEL 28.09.2019, 19:30
Kendi İşini Kuran Vatandaşa Destek

Devlet Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu çeşitli hayvancılık faaliyetlerine destek sağlamaktadır. Bu sektörlerden biri de tavuk yetiştiriciliğidir. Vatandaşın aklına ilk KOSGEB gelmektedir ancak bu yardımı KOSGEB sağlamadığı için Devlet Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ilgilenmektedir. Peki bu yardımlar ne kadardır? İşte tüm detaylar haberimizde.

18-65 yaş arasında olan ve tavukçuluk yapmak isteyen Türk vatandaşlarına sunulan bu yardım için başvuru şartlarından bir diğeri ise 3 yıl süre ile hayvancılıkla uğraşma ile hayvancılık kayıt sisteminde kaydın olmasıdır. Bu şartlar sağlandığında gerekli başvurular yapılabilir. Gelelim yardım miktarına.

Bu yardımın yapılması duyurusundan sonra vatandaşın aklına sorular takılmaktadır. En çok sorular sorulardan biri de yardımın kaç tavuk sahibi olan çiftçiye yapılacağı sorusudur. Bu sayı tavuğun yetiştirilme amacına göre değişmektedir. Örneğin Yumurta tavuğu için 5.000 adet, Etlik piliç için 10.000 adet, Hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliği için 2.500 adet tavuk varsa bu yardımdan yararlanılır. Bu sayılar taban sayılarıdır.

Devlet tavuk çiftliği bulunan çiftçilere hem hibe hem de kredi desteği veriyor. Kredi için detaylara bakıldığında alınan tavukçuluk kredisinin avantajı ise taksitlere hemen başlanmamasıdır. Krediyi çeken vatandaş 2 yıl gelir elde edebilmesi gerekir. Gelir elde ediyorsa taksitler başlatılır.

Bakanlık tarafından verilen diğer hibe programlarından yararlanılmamış bir vatandaşın başvurabileceği bu kredi ya da hibeye eşinin çalışmıyor olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası, TEB, Halk Bankası, Denizbank,QNB Finansbank bu krediyi sağlayan bankalardır. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Aziz 11 ay önce
Kastamonu da patya egkecem bir yardımcı olur mu devlet tarafından devamlı bilgi almak istiyorum ben devamlı olarak Kastamonu da yaşamak istiyorum şuhan İstanbul dayım bilgi istiyorum 05449200276