Kasten Sürgün Yerine Görevlendirme Etik İhlali Kabul Edildi

Kamu kurumunda çalışan bir müfettiş BİMER üzerinden kendisinin 1.derece müfettişliğe neden atanmadığını sormuş buna karşılık olarak Şırnak ilinde görevlendirilmiştir.

GENEL 27.06.2019, 16:03
Kasten Sürgün Yerine Görevlendirme Etik İhlali Kabul Edildi

Etik İhlali
1.derece kadroya neden atanmadığını öğrenmek isteyen müfettiş konuyu BİMER üzerinden kurumuna iletti. Kurumu ise bu soruyu cevaplamak yerine müfettişi Şırnak iline teftiş için görevlendirdi. Müfettiş ise bu uygulamanın kasten yapıldığını ifade ederek Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na başvurdu. Etik kurulu yaptığı incelemelerin neticesinde bu görevlendirmenin etik olmadığına karar verdi. Tarafsızlık ve eşitlik gibi ilkelerin ihlal edilmesi nedeniyle bu görevlendirmenin etik ilkeleri ihlal ettiği sonucuna varıldı.

Buna benzer örnekler kamuda sıklıkla görülmektedir. Somut olarak bu durumu açıklamak zor olsa da yaşanan husumetler sonrasında byi tür görevlendirmelerin yapılması art niyet içermektedir. Bu tür sözde yaptırımlara karşı tedbirler alınmalı ve yeni mekanizmalar geliştirilmelidir. Aksi takdirde çok sayıda kamu görevlisi mağdur edilmektedir.

Bir diğer önemli konu ise bu tür etik ihlallerin önceden belirlenerek ilan edilmesidir. Bu sayede hem memurlar hem de yöneticiler hangi davranışların etik ihlali olduğunu hangilerin olmadığını daha net olarak tayin edebilecek ve buna göre davranabilecektir.Böylelikle kamuda çalışan memnuniyetinin sağlanması da mümkün olacaktır. İşte bu nedenle Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na bu noktada önemli bir görev düşüyor. Memurların kanunlara ve etik kurallara uygun bir şekilde hizmet vermeleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Fatma Bal 2 yıl önce
1981 Doğumlu yum Açık öğretim Lise öğrencisiyim Trabzon
Tuncer işik 2 yıl önce
İlemniyet müdürlüğü temizlik personeli iş arıyorum