Kasiyer Ne İş Yapar, Nasıl Kasiyer Olunur

Her yerde görmeye alışık olduğumuz kasiyerler hakkında merak edilenleri sizin için derledik. Kasiyerlik Nedir? haberimizde sizler için tüm detayları açıklıyoruz.

GENEL 12.04.2019, 22:15
Kasiyer Ne İş Yapar, Nasıl Kasiyer Olunur

Ticari kuruluşlarda mal ve hizmet satışına ilişkin bedeli alan, karşılığında fiş veren kişiler kasiyerdir. Marketlerde, mağazalarda ya da gittiğiniz sinemada ödemeyi kasiyere yaparsınız. Kasiyerler yazar kasa kullanma konusunda uzman ve mümkün olduğunca hızlı kişilerdir. Müşterilerin beklememesi için seri bir şekilde çalışmaları gerekir. Aynı zamanda da yanlışlık yapmamalıdırlar. Aksi takdirde kasa açık verirse kendileri bedel ödemek durumunda kalabilirler. Kasiyerlerin müşterilerle ilişkileri, iletişim becerileri iyi olmalıdır. 

Kasiyerlik Eğitimi
Kasiyerlik mesleğini yapmak için özel bir eğitim şartı aranmaz. Herkes bu mesleği yapabilir. Bir işyerinde kasiyer olarak işe başlanması halinde işbaşında eğitim verilir. Bunun dışında bir eğitim ya da sertifika programı söz konusu değildir. Bu işte daha deneyimli olan kişiler tarafından işe yeni başlayan kişiler yetiştirilir. Böylece meslek aktarılarak öğretilir. 

Halk eğitim merkezlerinde kasiyer yetiştirme kursları dönem dönem açılabilir. Ancak kontenjan oldukça sınırlıdır. Zaten kasiyer olmak için bir kurs ya da eğitime katılmak şart değildir. 

Kasiyer Maaşı
Kasiyerlik mesleğinde ilerleme ya da kariyer yapmak söz konusu değildir. Bu yüzden maaş da stabil olacaktır. Kasiyer maaşı genellikle asgari ücret kadardır. Bazı işyerlerinde prim ya da kasa tazminatı ödemesi ile asgari ücretin iki katına kadar çıkabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)