Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman

Ay tutulması sırasında kızıl bir hale bürünecek olan ay herkes tarafından merak ediliyor. Peki, tutulma ne zaman?

GENEL 25.07.2018, 20:43
Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman

Kanlı Ay Tutulması 27 Temmuz’da

Gezegenimizin uydularından olan Ay, tamamen karanlığa bürünerek tutulacak. 27 Temmuz’da gerçekleşecek olan olayda ay dünyaya oldukça yakın bir konuma gelecek. Bu esnada ayın kızıla bürünmesi ile kanlı ay tutulması yaşanacak. Dünyanın gölgesi Ay’ tamamen kapatacağı için Ay karanlığa bürünecek. Tam ay tutulması yaşanırken Ay’ın rengi de kırmızıya bürünecek.

Kanlı ay tutulması denilen olay yalnızca dolunay varken yaşanır. Tam ay tutulması sırasında Güneş’in doğup battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay yüzeyine yansır.

Yakın bir tarihte Mars dünyaya en yakın konuma gelecek. Kızıl gezegen, 31 Temmuz 2018’de dünyaya 57,6 km yaklaşacak. Yani kanlı ay tutulmasının yaşandığı tarihte ay ile Mars birlikte gökyüzünde izlenecek. Ay’ın hemen altında yer alan Mars da oldukça yakından gözlemlenebilecek.

Nerelerden İzlenecek?

Kanlı ay tutulması nereden görülecek diyenler için Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın doğusundan gözlemlenebilecek. Türkiye’den ise kısmen izlenebilecek. 27 Temmuz akşamı tutulma yaşanacak. Saat 20.13’te başlayacak olan tutulma, 02.30’da sona erecek. 22.30-01.13 saatleri arasında ay tamamen kararacak. Tutulma farklı yerlerden 6 saatten fazla izlenebilecek. Bu yüzyılın en uzun süreli ay tutulması olan tutulma aslında 1 saat 43 dakika boyunca sürecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)