Kaloriferci Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Günümüzde giderek kaybolan meslekler arasında yer alan kalorifercilik mesleği için mesleki eğitim merkezlerinden sertifika alınması gereklidir.

GENEL 11.04.2019, 22:13
Kaloriferci Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Ne İş Yapar?
Gerek kamu sektöründe gerekse de özel sektörde kaloriferci istihdamı söz konusu olmaktadır. Ancak günümüzde pek çok yerleşim yerinin doğalgaza geçmesi nedeniyle kalorifer yakma gibi bir durum ortadan kalkmıştır. Az da olsa halen daha kalorifer kullanan işyerleri ve yerleşim yerleri de bulunmaktadır. Kaloriferciler bu mekanlarda kaloriferin sağlıklı bir şekilde çalışmasından sorumludurlar. Kaloriferin kurallarına uygun bir şekilde yakılması ve söndürülmesi kalorifercinin görev tanımı içerisinde yer almaktadır. 

Kaloriferci olmak için mesleki eğitim merkezlerinden ya da halk eğitim merkezlerinden verilen sertifikaların alınması gereklidir. Bu belgeye sahip olmayanlar kaloriferci olarak çalışamaz. Kaloriferci maaşları ise yaklaşık olarak asgari ücret seviyesinde seyretmektedir. İş imkanlarının ise giderek azaldığını ifade edebiliriz. 

Kaloriferci iş ilanları ise genellikle İŞKUR ya da diğer kariyer siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Adaylar bu platformlara kayıt olarak iş başvurusunda bulunabilir. Gerekli şartları sağlayan adayların işe alım süreçleri başlayacaktır. Kimi zaman İŞKUR da işbaşı eğitim programları aracılığıyla işe alım gerçekleştirmektedir. Bunun için İŞKUR sayfasının yakından takip edilmesi gereklidir. üye olmayanlar ise en yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapabilecekleri gibi internet üzerinden de kayıt işlemlerini yapabilirler. Uygun bir ilana başvurulması halinde ise kişilerle iletişime geçilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)