Kadro Alamayan Taşeron İşçilerin Yeni Adımı

2018 yılında yapılan taşerona kadro uygulamasında mağduriyet yaşayan işçiler için Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlık nezdinde yeni adımlar atıldı.

GENEL 03.02.2019, 15:30
Kadro Alamayan Taşeron İşçilerin Yeni Adımı

696 sayılı KHK ile kadroya geçişi yapılmayan taşeron işçiler için Tes-İş Sendikasından işçileri umutlandıracak bir adım atıldı. Türkiye, Enerji, Su ve Gaz İşçileri sendikası şube başkanlıklarına gönderdiği yazıda 696 sayılı KHK ile kapsam dışı kalan üyelerinin kadro talepleri hakkında yetkili makamlara dilekçe gönderildiği açıklandı. Bu dilekçe ile haklı istek ve taleplerinin resmi hale getirileceği ifade edildi. Bu sayede sendika haklı taleplerine en kısa sürede resmi bir karşılık alacaklarını ifade ettiler.

Asıl İşi Yapmalarına Rağmen Kadro Dışı Kaldılar 
Tes-İş Sendikası konu ile ilgili yayınladığı yazıda TEİAŞ, TEDAŞ, EÜAŞ, İLBANK gibi kuruluşlarda çalışan birçok çalışanın asıl işi yapmasına rağmen kapsam dışı kaldığını ve kadro hakkından faydalanamadığını ifade edildi. Bu durumun kişiler üzerinde büyük bir yıkıma sebep olduğu ve mağduriyetin acilen giderilmesi gerektiği ifade edildi.  

Cumhurbaşkanlığı Ve Bakanlığa Dilekçe 
Haksız yere kapsam dışında kalanların yapılacak bir düzenlemeyle en kısa sürede hak ettikleri kadroya alınmaları ve bu haklı taleplerinin yerine getirilmesi için ilgili işyerlerinde çalışan taşeron işçilerden kadro taleplerini bildiren dilekçelerin toplanması suretiyle T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı makamlarına iletileceği ifade edildi. Bu sayede çalışanların gasp edilen haklarının görmezden gelinmesini önüne geçileceği ifade edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (7)
Idris 2 yıl önce
Devlet hastaneleri yuzde 70 engeli sterilizasyon calisanlari ascilar soforler
hbys 2 yıl önce
Hastanedeki hbys çalışanları mağdur
KADROSUZ 1 yıl önce
Atıksu Arıtma tesislerinde taşeron olarak çalışanların kadro alımları kurumların insafına bırakıldığı için ihale türü ve %70 gibi bahanelerle mağdur edilmişler ve taşeron olarak çalışmaya devam etmektedirler. Artık kadroya alınmak ve ihalelerde "mal" olarak görünmek istemiyoruz!
Ramazan 1 yıl önce
Hastanelerde Dişprotez yapımı ihalesinde çalışan disteknisyenleri asıl iş yaptıkları halde kadro alamamıştır
s.yılmaz 2 yıl önce
696 KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERE OLARAK BİZLERDE ESKİ İŞÇİLER GİBİ 2019 KAMU TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ !!!
Adalet 1 yıl önce
Devlet hastanesi ascilar devlet hastanesi soforler devlet hastanesi sterilizasyon devlet hastanesi hbys asil isi yapip yarim kalan is yuzde 77777770000000 ENGELI SAYGILARIMLA
Öfü 1 yıl önce
Sakin kadro almayın yoksa ayvayı yediğiniz gündür...