Kadınlar Topuklu Ayakkabı Giyerken Bir Daha Düşünmeli

Uzmanlara göre kadınların topuklu ayakkabı giyerken bir kere daha düşünmesi gerekiyor. Çünkü her 4 kadından birinin bel ağrısı sorunu yaşıyor.

GENEL 13.02.2020, 17:30
Kadınlar Topuklu Ayakkabı Giyerken Bir Daha Düşünmeli

Yüksek Topuklular Bel Ağrısı Yapıyor

Bel ağrısıyla ilgili açıklama yapan Uzman Dr. Hüseyin Avni Çöl, kadınlarda görülen bel ağrısında yüksek topuklu ayakkabıların önemli bir belirleyici olduğunu söyledi. Üzüntü ve stres bel ağrısında en temel neden, fakat bir diğer temel neden de yüksek topuklu ayakkabılar. Yüksek topuklu ayakkabıların bazı iş yerlerinde zorunlu tutulması davalık bir konu ve çoğu kadın rahatsız olmasına rağmen giymek zorunda hissediyor. Çöl, bel ağrısında omurga ve eklemlerin zorlanmasının çok büyük bir belirleyici olduğunu vurguluyor. Çünkü omurga ve eklemler üzerindeki baskıyı azaltmak için yumuşak topuklu ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Aksi durumda topuk yükseldikçe belde kavis artıyor ve omurgaya binen yük de artıyor. Bu da bel ağrısını çoğaltan bir etken… 

Doğru Teşhis En Önemlisi

Bel ağrısında öncelikle ağrı nedenini bulmanın önemli olduğunu vurgulayan Çöl, zaman kaybetmeden tedaviye geçilmesi gerektiğini söyledi. Bu açıdan koruyucu, cerrahi uygulamalar yapılabileceğini ekledi.

Aşırı Kilo Ve Yanlış Harekete Dikkat

Çöl’e göre bel ağrısına aşırı kilo, ağır fiziksel aktivite, hatalı egzersiz gibi durumlar da neden olabiliyor. Bele yük bindirilen durumlar yanında yaşlanma da belde sorunlara neden olabiliyor. Ayrıca sadece fiziksel durumlar değil, iç organ ve enfeksiyon hastalıkları da bel ağrısı nedeni olabiliyor.

Yorumlar (0)