İZBAN'da Uzlaşma Sağlandı

İzmir toplu ulaşım ağı İZBAN'da yeni yıl zammı için uzun bir süredir grev yapan işçiler istediklerine sonunda ulaştı.

GENEL 22.01.2019, 21:45 20.09.2019, 11:24
İZBAN'da Uzlaşma Sağlandı

%26 Zam Yapılacak
Toplu taşıma ağı İZBAN'da uzun bir süredir yeni yıl zammı tartışılıyordu. Bu sebeple grev kararı alınmış ve İzmir'de toplu taşıma durma noktasına gelmişti. İzmir halkının da yorulduğu bu duruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müdahale etmiş ve grevi ertelemişti. Bu kararın ardından Belediye ile Sendika arasındaki görüşmeler devam etti ve nihayetinde uzlaşmaya varıldı. En son %25 oranında zam vermeyi kabul eden Belediye %26'ya razı oldu. Böylelikle sendikanın istediği zam oranı gerçekleşmiş oldu.

İZBAN’da yaşanan bu sorunun çözüme kavuşturulması tüm kesimler tarafından olumlu karşılandı. Böylelikle trafik normale dönecek ve aynı zamanda çalışanlar da daha motive bir şekilde çalışacaklar. Asgari ücrete yapılan %26 oranındaki zam ile İZBAN işçilerine yapılan zam aynı oranda gerçekleşmiş oldu. Bu sayede maaşların 3 bin liranın üzerine çıkacağını söyleyebiliriz. 

İşçiler hallerinden memnun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ancak zam konusunda tüm işçilerin aynı derecede şanslı olduğunu söylemek de güç. Zira pek çok belediyede zam oranları düşük tutuldu.

Örgütlenemeyen işçiler ise bu oranlara razı olmak durumunda kaldılar. Kamudaki taşeron işçilerin aldıkları zam oranının da düşük olması memnun olmalarını engelliyor. Bu konuda ise atılmış herhangi bir adım bulunmuyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Mehmet ozan 1 yıl önce
Allah rızası iç için eski hükümlüyüm mesleğim kaynakçılık zordurumdayım nereye başvusam temiz kadı isteniyor sabıkalı alan hicbir firma bulamıyorum lütfen bana yardımcı olmanızı talep ve ricada bulunuyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@