İşten Ayrılan Kadına Nafaka Verilmeyecek

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından verilen karar ile işten ayrılan kadına nafaka verilmeyeceği konusu hükme bağlanmış oldu.

GENEL 27.11.2019, 22:03
İşten Ayrılan Kadına Nafaka Verilmeyecek

Yoksulluk Nafakası Verilemez

Eşlerin açtıkları dava neticesinde boşanma gerçekleşti ve mahkeme kadın lehine tazminat kararı verdi. Ancak sonrasında erkek tarafından Yargıtay’a karar düzeltme başvurusu yapıldı. Başvuruda tazminatın ödenmemesi yönünde talepte bulunuldu. Yargıtay tarafından yapılan incelemede işinden kendi isteği ile ayrılan kadına yoksulluk nafakası verilmesinin doğru olmadığı ifade edildi. Verilen bu emsal karar ise diğer davalarda da uygulanacağı için önem arz ediyor. 

Kadının kendi isteği ile işinden ayrılmış olmasının paraya ihtiyacı olmadığını gösteren bir unsur olarak değerlendirilmiş olabilir. bu durum erkek lehine bir düzenleme içermektedir. Ancak kadının işveren tarafından çıkarılması durumunda bu durum söz konusu olmayacaktır. Zira kadın elinde olmayan bir nedenle işinden ayrılmış olacaktır.

Yargıtay’da bu durum tanıklar dinlenerek kanıtlandı. İlk yapılan incelemede ise bu durumun göz ardı edildiği de ifade edildi. Yargıtay’ın emsal kararı kadınlar tarafından tepki ile karşılandı. Son zamanlarda nafaka konusunda gündeme gelen tartışmalara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Erkekler ise nafaka yükünden kurtulacakları için bu kararı sevinçle karşıladı. Ancak tüm bu durumların ötesinde nafaka konusunda genel bir düzenleme yapılması beklenmektedir. Meclis tarafından yapılacak kanun değişikliği ile ömür boyu nafaka tarihe karışacak. Evlilik süresine göre nafaka ödenmesi gündeme gelecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@