İşsizlik Rakamları Açıklandı Yüzde 1 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Kasım ayına ait işsizlik verilerini açıkladı.

GENEL 10.02.2020, 15:00
İşsizlik Rakamları Açıklandı Yüzde 1 Arttı

1 Puanlık Artış Yaşandı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 15 yaş ve üstünde olanlar arasında öğrenci olmayan ve aynı zamanda iş sahibi de olmayanların oranı TÜİK tarafından paylaşıldı. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik oranında artış yaşandı. Bu artış ile birlikte işsizlik oranı %13,3 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışındaki işsizlik oranında da artış yaşandı. Tarım dışı işsizlik oranı ise %15,4 seviyesinde gerçekleşti. 

İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı

Gerek mevsimsel gerekse de makro ekonomik göstergeler dolayısıyla en çok etkilenen sektör inşaat sektörü oldu. Zira istihdam edilenlerin sayısında en çok azalma bu sektörde yaşandı. Bir önceki yıla göre inşaat sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 253 bin azaldı. Tarım sektöründeki azalma ise 147 bin olarak gerçekleşti. Sanayi ve hizmet sektörlerinde ise istihdam edilenlerin sayısında artış yaşandı.

Sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayısında 102 bin artış gösterirken hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı ise 152 bin kişi arttı. Genel istihdam oranlarına bakıldığında istihdam edilenlerin oranında bir düşüş gözlemlendi. Bu verilerde elbette ki mevsimsel etkiler söz konusudur. Ancak yine de genel tabloda bir miktar gerileme olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca verilerin 3 ay geriden geriyor olması da mevcut durumun değerlendirilmesinde pek de sağlıklı bir veri olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)