İşsizlik Ödeneği Yatırılmaya Başlandı, IBAN Yoksa PTT Getirecek

Bakan Selçuk, Mayıs ayı işsizlik ödeneğinin ödenmeye başlandığını açıkladı. İşçinin varsa IBAN numarasına yatacak, yoksa PTT getirecek.

GENEL 24.04.2020, 15:40
İşsizlik Ödeneği Yatırılmaya Başlandı, IBAN Yoksa PTT Getirecek

Ödemeler Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamalarda bulundu. Korona virüsle mücadele tedbirlerinin devam ettiğini ve vatandaşa destek olması için işsizlik ödeneğinin ödenmesine devam edildiğini açıkladı. Daha önce PTT kanalıyla yapılan ödemeler artık kişilerin IBAN numarasına yatacaktır. Banka hesabı olmayanlara ise PTT yoluyla adrese teslim edilecektir. 

İşsizlik maaşı alanlar 26 Nisan tarihine kadar ödeneğin yatmasını istedikleri bir IBAN numarası bildireceklerdir. IBAN bildirmek için Alo 170 hattını aramak yeterlidir. Elektronik ortamdan da IBAN bildirmek mümkündür. İşkur e-şube üzerindeki bilgilere IBAN da ekleyerek bilgilerini güncellemelidirler.

Her vatandaşın bir banka hesabına sahip olamama ihtimali değerlendirilerek ikinci bir seçenek de sunuldu. IBAN numarası olmayan ya da yukarıda açıklanan kanallarla IBAN bildirmeyen kişilere PTT yoluyla ödeme yapılacaktır. Şubelere giderek ödeme almak mümkün değildir. PTT sadece adrese teslim şeklinde ödeme yapacaktır. 

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

İşsizlik ödeneği alan vatandaşlardan 26 Nisan tarihine kadar IBAN bildirmeleri istendi. Bu sebeple ödemeler hesap numaraları toplandıktan sonra yani 26 Nisan sonrasında yapılmaya başlanacaktır. Yüz yüze ya da kurumlarda ödeme yapılmayacaktır. Sadece elektronik ortamlarda ya da adrese teslim ödeme yapılarak korona virüs önlemlerine uyulmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)