İşsizlik Binde 2 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 Şubat ayına ait işsizlik rakamları açıklandı. geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre binde 2 azalma yaşandı.

GENEL 15.05.2018, 23:01
İşsizlik Binde 2 Azaldı

Tarımın İstihdamdaki Payı Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik verilerini açıkladı. Bu verilere göre 2018 yılı Şubat ayı içerisinde işsizlik binde iki oranında gerileyerek %10,6 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ile genç işsizlerin oranında düşüş yaşandı. Ancak tarım sektörünün istihdamdaki payı binde 1 azaldı. Buna karşılık inşaat, sanayi ve hizmet sektörlerinde istihdamda artış gözlemlendi.

Her zamanki gibi ülkemizde istihdam edilen kimselerin büyük bir çoğunluğu hizmetler sektöründe yer aldı. Bu kapsamda hizmet sektörü %55,3 pay oranına sahip olurken sanayi sektörü %20, tarım %17,7 ve inşaat sektörü de %7 oranında gerçekleşti.

İstihdam edilen kimselerin sayısında ve istihdam oranında da artış gözlemlendi. Bu kapsamda istihdam oranının %46,6’ya yükseldiği belirlendi. Hali hazırda istihdam edilen kişi sayısı ise 28 milyon 166 bin olarak belirlendi. Ancak bu sayının haricinde kayıtsız çalışan kimseler de bulunmaktadır.

Genç İşsizlik

15-24 yaş arası olarak belirlenen genç nüfusun işsizlik oranı her ne kadar bir miktar azalsa da halen daha %19 seviyelerinde seyretmektedir. Bu da gelecek açısından ciddi sorunlar doğuracaktır. %20’lere yaklaşan bu oranı ortadan kaldırmak için milli istihdam seferberliği başlatıldı ve her bir işletmenin +2 personel istihdam etmesi istendi. Ancak bunun etkileri henüz gözlemlenmedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)