İSO Arabuluculuk Merkezi Yeni Yılda Faaliyete Başlıyor

Arabuluculuk kurumu uyuşmazlıkların çözümünde tarafsız ve ekonomik bir çözüm sunuyor. İşte bu yüzden iş dünyası da 1 Ocak 2018 itibariyle Arabuluculuk Kurumu'na geçiyor.

GENEL 28.12.2017, 20:44
İSO Arabuluculuk Merkezi Yeni Yılda Faaliyete Başlıyor

İş dünyasında yaşanması muhtemel sorunların hem hızlı hem de ekonomik bir şekilde çözülmesi için İstanbul Sanayi Odası tarafından Arabuluculuk Merkezi kuruldu. Bu merkez 1 Ocak 2018 tarihinde hizmete açılacak. Odaya kayıtlı üyelerin arasında çıkabilecek olası uyuşmazlıklar için bu arabuluculuk merkezi faaliyet gösterecek.

Sorunlar Yıllarca Değil Birkaç Gün Sürecek

Olağan şartlarda yaşanan anlaşmazlıklar ya da hukuki sorunların çözülmesi için mahkemelerde dava açmak gerekiyor. Bu davaların sonuçlanması ise yıllar sürüyor. İşte davaların hızlı ve ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturabilmesi için arabuluculuk merkezi devreye girecek. Bağımsız ve objektif hukukçulardan oluşan arabulucular sayesinde sorunlar adaletli bir şekilde çözülecek.

Hangi Sorunlar İçin Arabulucuya Gidilecek

1 Ocak itibarıyla faaliyete geçecek olan Arabuluculuk Merkezi, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan üyelerin yaşadığı sorunlarda faaliyet gösterecek. Ticari ilişkiler, işçi ya da işveren ilişkileri, aile uyuşmazlıkları, tüketiciye yönelik anlaşmazlıklar, marka patent uyuşmazlıkları konusunda yaşanan herhangi bir problem arabulucu tarafından çözülebilecek. Arabuluculuk sayesinde  sorunlar ekonomik bir şekilde çözülecek. Çünkü mahkemelerde söz konusu olan harç, bilirkişi ücretleri, ekspertiz ücretleri ya da yargılama gideri gibi kalemler arabuluculukta olmayacak. Böylece hukuki sorunların hem en hızlı hem de en az maliyetle çözülmesi amaçlanıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@