İsmet Yılmaz’dan Öğretmenleri İlgilendiren Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ilk defa uygulanacak olan liselere geçiş sistemi ile öğretmenler için performans değerlendirmesi sistemi hakkında açıklamada bulundu.

GENEL 21.04.2018, 00:01
İsmet Yılmaz’dan Öğretmenleri İlgilendiren Açıklamalar

İsteğe Bağlı Sınava 1 Milyondan Fazla Başvuru

Liselere geçiş için 2 Haziran’da yapılacak olan isteğe bağlı merkezi sınava 1 milyon 175 binin üzerinde öğrenci başvuru yaptı. Sadece 126 bin öğrenci sınavla öğrenci alan okullar arasına yerleşebilecek.

Merkezi sınav için ayrılan kontenjanlar ve başvuru sayısı arasındaki oransızlığa dikkat çeken Yılmaz, bu durumun beklenen ancak olmaması gereken bir durum olduğunu söyledi.

Merkezi sınava tüm öğrencilerin girme şansı mevcut. Ancak okulların sadece %10’unun bu sınavla öğrenci almasından dolayı başvurunun daha az olması daha orantılı olacaktır. Yılmaz, sınavsız okuldan mezun olan öğrenci ile sınavla girilen okuldan mezun olan öğrencinin aynı başarıyı yakaladığını birkaç sene göreceğimizi söyledi.

Öğretmene Veli ve Öğrencilerin Not Vermesi

Bakan Yılmaz, öğretmen performans değerlendirme sistemine de değindi. En iyi öğretmenlerin belirlenmesi ve pozisyonlarının değerlendirilmesi için bu sistemi düşündüklerini söyledi. Şu anda üniversiteler ve sendikalardan görüş beklediklerini söyledi. Bu görüşler üzerinde çalışarak, eğitim ailesinin hiçbir bireyini rahatsız etmeyeceklerini söyledi.

Bu sistemin çağdaş olduğunu ve yakında getirileceğini söyledi. Bu sene uygulama imkanının ise olmadığını ifade etti. Öğretmenlerin beni ölçme, değerlendirme gibi bir amaç gütmesinin çağ dışı olduğunu söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)