İŞKUR’dan Engelliler İçin İstihdam Projesi

Engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu için engelli çalıştırmayan işverenlerden alınan cezalardan oluşturulan fon kullanılarak hibe destek verilecek.

GENEL 09.11.2019, 22:22 09.11.2019, 22:23
İŞKUR’dan Engelliler İçin İstihdam Projesi

Engellilere Hibe

İŞKUR tarafından engelli, eski hükümlü gibi pozitif ayrımcılık gereken gruplara teşvikler sağlanmaktadır. Şimdiye kadar engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik proje ile toplam 50 bin TL'ye kadar hibe sağlandı. Eski hükümlülerin kendi işini kurma projesi ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe ile desteklenmektedir. İşte bu kapsamda teşvikten yararlanmak isteyen kişiler 18 Aralık 2019 tarihine kadar projelerini hazırlayarak İŞKUR müdürlüklerine sunmalıdır. İşkur müdürlükleri arasında son başvuru tarihi değişebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılacak olan ilin ilanları takip edilmelidir.

Engellilere yönelik çalışma yapmak isteyen ve istihdam sağlayacak olan kurum ve kuruluşlar da başvuru yapabilecektir. Sivil toplum kuruluşları, iş yerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları engelliler için sağlayacakları istihdam için projelerini İŞKUR müdürlüklerine sunmalıdır. 

İstihdam Çağrısı

Engellilere hibe fondan karşılanacaktır. Engelli çalıştırmayan işverenlere uygulanan idari para cezalarını değerlendirmeye yetkili komisyon fon hibe olarak verilecektir. Bu sebeple engelli istihdamı sadece bireysel başvurularla sınırlı kalmamalıdır. Bireysel bir başvuru tek bir engelliye istihdam sağlarken, kurumsal bir proje ile çok sayıda engelli istihdam edilebilecektir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler, kamu kurumları ve özel sektör işyerleri de mutlaka engelli istihdamı için proje sunmalıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@