İŞKUR Deneyimsiz İşçilere Günlük 75 Lira Verecek

Türkiye İş Kurumu, ülkemizde kamu personeli ve işçi istihdamı için sürekli çalışmalar yapmaktadır. Okullara, belediyelere, hastanelere ve birçok kuruma personel temini sağlayan İŞKUR, hem kuruma hem ülke istihdamına hem de işçi olarak alımı yapılan şahsa büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca İŞKUR ülke genelinde programlar/kurslar düzenleyerek de işçi adaylarına inkar edilemez katkılar sunmaktadır. Bunlardan birisi de İşbaşı Eğitim Programlarıdır. Peki İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları işte detaylar.

GENEL 24.09.2019, 23:30 25.09.2019, 10:45
İŞKUR Deneyimsiz İşçilere Günlük 75 Lira Verecek

İŞKUR'un kamu kurum ve kuruluşlarına alımını yaptığı birçok ilanı sitemizde sizlere duyurmuştuk. Alım ilanlarında genelde deneyim şartı da yer almaktaydı. Her kurum deneyim şartını koşarak daha önce hiç sahada çalışmamış vatandaşların önünü kesebiliyordu. Bu durumu da gözardı etmeyen Türkiye İş Kurumu, bir programı faaliyete geçirdi.

İşbaşı Eğitim Programı olarak hizmete açılan çalışmada, İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanıp meslekleriyle ilgili teorik eğitim aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, saha çalışmasına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.

Daha önce bir kurumda çalışmamış veya yeteri kadar çalışamayıp herhangi bir nedenden ötürü iş akdi sona ermiş işsizlerin mesleki yeterliliklerini artıran bu programda çok ince düşünülmüş detaylar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, işbaşı eğitim programına katılmak isteyen vatandaşların, işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR'dan da işyeri programa katılıp mesleki yeterlilik kazanmak isteyen işçiye kurum bulmasını da talep edebilecektir.

İşbaşı eğitim programının süresi sektörden sektöre göre değişiklik arz etmektedir. Örneğin bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise MEB'in belirlediği asgari süreden az olmayacak şekilde faaliyete geçmektedir. İşbaşı eğitim programları 5-8 saat arasında olmak üzere ve haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanmaktadır.

İşbaşı eğitim programlarına başvurmak isteyenlerden aranan şartlar da vardır. Bu şartlardan azıları, kuruma kayıtlı işsiz olmak ve 15 yaşını tamamlamış olmaktır. Emekli olanların alınmayacağı programa işverenin birinci ya da ikinci dereceden kan bağı olunmamasına da dikkat edilmektedir. 

Programa katılan bireylerin, genel sağlık sigortası prim giderleri ödeneceği gibi normal vatandaşlar için 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 TL günlük harçlık da verilecektir. Bu kapsamda bir güzel haber de ev hanımları için vardır. 2-5 yaş arasında bakmakla yükümlüğü çocuğu olup da işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara aylık 400 TL bakım desteği de verilecektir.

Programa katılmak için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine müraacat ederek gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Taha Akçay 11 ay önce
Neden özürlülere bir şey yapılmıyor. EKPS den defalarca 70 puan almasına rağmen Fetocu olmadığı için alınmadı.Şimdi işe girmesi için ne yapmalı?