İşçilere 12 Maaş Tazminat Ve 4 Maaş Ödeme Kabul Edildi

Sendikalı olmalarından dolayı Flormar tarafından işlerine son verilen 132 işçinin yaklaşık olarak 297 gündür sürdürdükleri eylem, Şirketin sunduğu teklifin kabul edilmesiyle sonlandırıldı.

GENEL 10.03.2019, 19:10
İşçilere 12 Maaş Tazminat Ve 4 Maaş Ödeme Kabul Edildi

Anlaşma şirket yetkilileri ve 73 işçiler arasında yapıldı. İşveren tarafından sunulan teklifi 73 işçinin 20’si 'Hayır' derken geri kalan 53 işçi ise 'Evet' dedi.

İşten Çıkarılan Arkadaşları İçin 297 Günlük Eylem
Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Flormar'da geçtiğimiz yıl sendikalı olmalarından dolayı 132 işçinin görevine son verildi. 15 Mayıs 2018'de başlayan eylem tam 297 gün boyunca işçiler tarafından fabrikanın önünde sürdürüldü. Petrol İş Sendikası ve işverenle yapılan görüşme sonrasında yapılan anlaşma ile işçiler eylemlerini sonlandırdı. İşveren bu dönem içerisinde işçilerin yasal haklarını ödeme kararı aldı. Yapılan anlaşmanın ardından sendika temsilcileri ve işçiler, bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı.

Tazminat Verilmeden İşlerine Son Verilmişti
Gebze Petrol İş Sendikası Başkanı Süleyman Akyüz, "297 günlük eylem, Türkiye tarihinde ender görülen eylemlerden bir tanesi. Sendikaya üye olmaları gerekçesiyle tazminatsız olarak işlerine son verilen 132 arkadaşımız için duruşumuzu bozmayarak eylemimize devam ettik. Sonunda zaferi elde ettik. Bir avuç kişiyle bütün dünyaya mesaj gönderdik. İşçi arkadaşlarımızla yapılan toplantı sonucunda kapalı oylama üzerinde tazminat ve hakların alınmasıyla eyleme sona verelim kararı' çıktı. Karar nedeniyle bugünden sonra eylemi sona erdirdik’’ diye konuştu. Karar sonrası 12 maaş sendikal tazminat ve boşta geçen zaman için 4 maaşlık bir ödeme kabul edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)