İşçi Alımlarında Taşeron Yerine İŞKUR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşeron sisteminin kaldırılması ile birlikte artık işçi alımlarının İŞKUR üzerinden gerçekleştirileceğini ifade etti.

GENEL 14.06.2018, 22:03 14.06.2018, 22:03
İşçi Alımlarında Taşeron Yerine İŞKUR

Kupon Sistemi Temmuz’da Başlayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptıkları düzenleme ile birlikte taşeron sisteminin tamamen kaldırıldığını dile getirdi. Böylelikle bundan sonra yapılacak işçi alımları da İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek. Bu sayede iş güvencesi olmayan, özlük hakları düşük işçiler ile yeni sorunlar ortaya çıkmamış olacak. Ayrıca taşeron şirketlere harcanan paraların da önüne geçmek bu sayede mümkün olacaktır.

Bakan Sarıeroğlu genç işsizlere yönelik olarak getirilecek kupon sistemi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu ülkemizde ne eğitim ne de iş hayatında olmayan gençlerin bulunduğunu dile getirdi. Bu kesime uluslar arası terminolojide atalet içerisindeki gençlik tanımlamasının yapıldığını dile getiren Bakan Sarıeroğlu yeni proje ile birlikte bu kişilerin sisteme kazandırılacaklarını ifade etti.

Kupon sisteminin Temmuz ayında başlayacağını ifade eden Bakan Sarıeroğlu alışmaların devam ettiğini aktardı. Daha önceden yapılan açıklamalara göre kupon sistemi ile birlikte gençlere 10 bin liraya varan eğitim yardımı yapılacak ve aynı zamanda günlük olarak 75 lira harçlık verilecek. Kupon sisteminde mesleki eğitimler ağırlıklı olarak bilişim sektörü ile alakalı olacaktır. Kurslardan başarılı bir şekilde mezun olan kimseler yine İŞKUR aracılığıyla iş bulma imkanını da elde edebilecekler

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)