İş ve Meslek Danışmanlarının Boş Kontenjanlara Atanma Talebi

7 yıldır atama bekleyen iş ve meslek danışmanları boş kadrolara atanmayı talep ediyor.

GENEL 14.06.2019, 08:28
İş ve Meslek Danışmanlarının Boş Kontenjanlara Atanma Talebi

2012’den Beri Bekliyorlar
2012 yılında başlatılan işe göre işçi prensibi neticesinde iş ve meslek danışmanı alımı yapılmaya başlanmıştı. Proje bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlatılmış ve müjde olarak halka sunulmuştu. Her işsize bir iş ve meslek danışmanı düşeceği belirtilerek istihdama katkı sağlanması hedeflendi.

Projenin başlaması ile İŞKUR tarafından iş ve meslek danışmanı alımları başladı. Son olarak 21 Haziran 2018’de İŞKUR ilana çıktı. 1141 iş ve meslek danışmanı alımı için adaylara 10 tercih hakkı tanındı. Bu tercihler adaylar daha mülakata girmeden alındı. Bu yüzden de öncelikli tercih edilen bazı illerde yığılmalar yaşandı.  Bu eşitsizlikten kaynaklı olarak 1141 iş ve meslek danışmanlığı kadrosunda 256 kadro boş kaldı. Yedek olarak belirlenen iş ve meslek danışmanı sayısı ise 220’dir. Yani yedek adayların atanması ile boş kadroların doldurulması mümkündür.

İMD Yedek Adaylar Boş Kadrolara Atanmak İstiyor
İşte bu tablo karşısında yedek olarak belirlenen adaylar boş kadrolara atamalarının yapılmasını talep ediyor. Böylece öncelikli tercih edilmeyen yerlerdeki kadrolar da dolmuş olacaktır. Yedek iş ve meslek danışmanları tam 7 yıldır atanmak için beklemektedir. İşsizliğe deva olmaya çalışan kişiler şu anda işsizliği kendileri yaşamaktadır. Bu konuda en kısa sürede adım atılmasını bekliyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
baraj mağduru imd adayı 1 yıl önce
Yedi yıldır da baraj puandan dolayı hiç tercih yapamamış elinde yeniletilmiş imd belgesi ile bekleyen yüzlerce imd adayı var hep bana Rabbena olmaz ki böyle ama