İş Sözleşmesini Feshetmeden Önce Yapılacaklar

İş sözleşmesini feshetmek isteyen işçi hak kaybına uğramamak adına aşağıdaki bilgileri bilmelidir.

GENEL 12.02.2020, 21:58
İş Sözleşmesini Feshetmeden Önce Yapılacaklar

İş Sözleşmesi Feshinde Nelere Dikkat Etmeli?

Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan davranıştan ötürü sözleşme feshedilecekse, söz konusu davranışım sergilendiği günden itibaren 6 gün içinde, her halde ise 1 yılda haklı sebeple fesih mümkündür.

İş sözleşmesi feshedilen işçi fesih tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde arabulucuya başvurmak gerekir. İş sözleşmesi feshedilen işçi alacaklarını almak için öncelikle adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına başvuru yapacaktır. Arabulucu işçi ve işverenin anlaşması için çaba sarf edecektir. eğer anlaşma sağlanamazsa iş mahkemelerinde dava açmak gerekir. Arabulucunun düzenlediği son tutanaktan itibaren 2 hafta içinde dava açmak gerekir. 

İş güvencesi olan işçinin sözleşmesi feshedilecekse işveren bildirimi yazılı yapmak ve fesih gerekçelerini açıkça bildirmek zorundadır. Ayrıca işçinin savunmasının alınması şarttır.

Mahkeme tarafından işe iade kararı verildiyse, işçi 10 gün içinde işveren başvurmalıdır. Bu süreye uyulmazsa işveren haklı fesih yapmış sayılır. İşveren en geç 1 ay içinde işçiyi yeniden işe başlatmalıdır. Bu süreye uyulmazsa işçiye 4 ile 8 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek durumdadır. Tazminat miktarını da mahkeme belirleyecektir.

Bir işveren işçileri yılda 270 saatten fazla çalıştıramayacaktır. Daha fazla çalışma için işçinin onayı alınmalıdır. Ancak işçi ve işveren anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@