İmam Nasıl Olunur

İmam hatip lisesi ya da ilahiyat fakültesi bitirenler imam olarak görev yapabilmektedir. KPSS Şartı...

GENEL 09.04.2019, 21:50
İmam Nasıl Olunur

İmamlık mesleği sadece kamu sektöründe var olan bir meslektir. Dolayısıyla imamlar özel sektörde mesleklerini icra edemezler. İmam olmak için imam hatip lisesi mezunu olmak ya da ilahiyat fakültesini bitirmek gereklidir. bu okulları bitirdikten sonra ise KPSS’ye girerek atanmak için sıra beklenmesi şart koşulmuştur. 

İmam Maaşları
İmamlar kamu görevlisi oldukları için en düşük memur maaşından daha düşük maaş almamaktadır. Bunun yanı sıra lojman gibi sosyal imkanlar da sunulmaktadır. Dolayısıyla imamların maaşlarının iyi seviyede olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca hemen hemen her mahallemizde cami bulunması nedeniyle imamların iş imkanlarının da oldukça fala olduğunu ifade edebiliriz. Fakat en ücra yerlerdeki yerleşim birimlerinde dahi imam bulunması gerektiği için imamların bu duruma razı olmaları gereklidir. 

İmamlar haftanın 6 günü camide namaz kıldırmakla yükümlüdür. Bunun yanı sıra bayramlarda ve Cuma namazlarında vaaz vermek ve hutbe okumak da imamların görevlerindendir. Bunun haricinde geriye kalan zamanlarda cemaate İslam dinini en iyi şekilde anlatmak için de gerekli çalışmaları yapmalıdır. Tüm şartlar birlikte değerlendirildiğinde imamlık mesleğinin dini bütün kişiler tarafından icra edilmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Ayrıca bu meslek para için değil daha ulvi amaçlar için yapılabilecek bir meslektir. Dolayısıyla kişilerin bu hususları göz önünde bulundurarak mesleğe adım atmalarında fayda vardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)