İlk Sondaj Gemisi Akdeniz’e Uğurlandı!

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın katılımı ile gerçekleşen tören ile adının “Fatih” olduğu açıklanan sondaj gemisi Akdeniz’e uğurlandı.

GENEL 01.06.2018, 00:00
İlk Sondaj Gemisi Akdeniz’e Uğurlandı!

Türk Enerji Tarihinde İlk

Gemiyi uğurlama töreninde konuşan Bakan Albayrak önemli açıklamalarda bulundu. 1970’li yıllarda başlayan sondaj çalışmalarının ekipman ve insan kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle eksik kaldığını söyleyen Albayrak, bugünün tarihi bir gün olduğunu ifade etti. Sondaj operasyonlarının yönetiminin de ağırlıklı olarak Türk mühendisler tarafından yapılacağını ifade etti.

Bakan Albayrak törende sondaj gemisinin adını da açıkladı. Ülkemizin güçlü mirasını yaşatması ve yeni bir dönemin başlangıcı olması için “Fatih” ismini uygun gördüklerini söyledi. Törende Fatih’i hep birlikte Akdeniz’de çalışma yapmak üzere Antalya’ya yolcu ettiler.

Aktif Politikalar

Milli enerji ve maden politikaları konusunda daha aktif olacaklarını açıkladıklarını söyleyen Bakan, bu gemiyi örnek gösterdi. Ayrıca Hakkari Şemdinli’den uçakla ve gravite ile veri toplamak üzere ilk kulenin faaliyete geçtiğini de aktardı.

Bakan Albayrak hedefleri gerçekleştirirken kullandıkları teknolojinin en son ve modern teknoloji olduğunu ifade etti. Tüm bu ekipmanların ise yerli olarak imal edileceğini söyledi. Türkiye’nin büyük hedeflere sahip bir ülke olduğunu söyleyen Albayrak, tarihten gelen mirası da hatırlattı.

İlk geminin yola çıkması töreninde ikinci geminin de bu yıl içinde Enerji Bakanlığı bünyesine katılacağı bilgisi paylaşıldı. Böylece Türkiye’nin Akdeniz’de çok daha aktif olacağının sinyalleri de verildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)