İl İl Normalleşme Planlanıyor

Normalleşme planları hazırlanmaya başlandı ve ilk olarak son 5 gündür hiç vaka çıkmayan illerde normalleşme başlayacaktır.

GENEL 28.04.2020, 21:56
İl İl Normalleşme Planlanıyor

Planlamalar Başladı

Haziran ayında beklenen normalleşme için planlamalar hazırlanmaya başladı. Hükümetin ilk planı son 5 gündür hiç vaka görülmeyen illerden başlamak olacak. İstanbul’da ise önlemler sıkı şekilde devam edecek ve son normalleşen yerlerden olacak. 

Normalleşme için kriterler Bilim Kurulu tarafından belirlenecektir. Bu kriterleri ise ilgili bakanlıklar uygulayacaktır. Seyahat yasakları kısmen gevşetilecek. Benzer sonuçlar gösteren komşu iller arasında ulaşım izni çıkacak. Diğer iller de normalleştikçe yeni seferler eklenecek ve ulaşım ağı yavaş yavaş tamamlanacaktır. 

İstanbul İçinde Normalleşme Sağlanacak

İstanbul tüm illerden farklı bir durum arz ediyor. Bu nedenle İstanbul için tamamen özel bir yöntem benimsenecek. Salgın İstanbul’da pik yaptı ve düşüşe geçti. İl nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin antikor oluşturduğu düşünülüyor. Ancak yeterli olmadı için İstanbul’a giriş çıkışlar kesin olarak engellenecektir. Anadolu ile İstanbul arasında virüs akışı olmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Böylece virüsün kontrol altına alındığı yerlerde ikinci dalganın oluşması önlenecektir.

İstanbul kadar yoğun olmasa da İzmir virüsü etkin şekilde atlatan iller arasında yer alıyor. Bu nedenle İzmir için İstanbul’a benzer bir tablo benimsenecektir. 

Alınan bu önlemler ile yaz döneminde turizmin kısmen normale dönmesi bekleniyor. Böylece ekonomi alanında da artıları olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)