İKM’lere 3600 Ek Gösterge Bekliyor

Geçen hafta Hatay’da bir İKM’ye yapılan saldırı ile riskli bir meslek icra eden İKM’lerin hak ve güvenceleri yeniden gündeme geldi.

GENEL 03.07.2018, 21:46
İKM’lere 3600 Ek Gösterge Bekliyor

İKM’ler Haklarının Arttırılmasını İstiyor

Asker ve polis gibi güvenlik güçlerinden sonra bu alada faaliyet gösteren infaz koruma memurları riskli bir iş yapıyorlar. Geçen hafta Hatay’da bir İKM’nin boğazından jilet darbesi ile ağır şekilde yaralanması gözleri İKM’lerin taleplerine çevirdi. Bu alanda çalışanlar ivedi olarak güvenlik hizmetleri sınıfına geçirilmeyi bekliyor. Asker e polisten sonra en riskli işi yaptıklarını ifade eden İKM’ler 3600 ek göstergeden yararlanmayı bekliyor.

Bir İKM görevi başında çalışırken silah taşıma ruhsatına sahipken emekli oldukları zaman ruhsatları elinden alınıyor. Kısa bir dönem muhtarlık yapan kişinin bile ömür boyu silah taşıma ruhsatı olduğu düşünülürse bu durum haksızlıktır. Çünkü İKM’ler işleri gereği azılı suçlularla muhatap olmaktadırlar. Bu durum kişisel kin ve nefret oluşmasına sebep olabilir. tehdit ve saldırılara karşı İKM’lerin kendisini güvende hissedebilmesi için silah ruhsatları emekli olunca da devam etmelidir.

Maaşlar Polis Gibi Olmalı

İKM’ler ekonomik olarak da asker ve polislerle aynı seviyede olmayı bekliyor. Maaşlarının polis ve uzman çavuşlarla aynı olmasını talep ediyorlar. İKM’lerin maruz kalacağı tehdit ve saldırıları azaltmak için rotasyon ataması olması talepleri mevcut. İKM’ler tüm bu taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından yerine getirilmesini bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)