İkinci El Taşıt Ticaretinde Önemli Yenilikler

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ikinci el taşıt ticaretinde önemli yenilikler getirildi.

GENEL 09.09.2018, 15:05
İkinci El Taşıt Ticaretinde Önemli Yenilikler

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Önemli yenilikleri hayata geçiren bu yönetmelik değişikliğinin detayları akşam saatlerinde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

Bilindiği gibi ikinci el taşıt satışı yapabilmek için mesleki yeterlilik belgesi daha önce yapılan düzenleme ile zorunlu hale getirilmişti. Bugün yapılan düzenleme ile bu zorunluluğa bazı istisnalar getirildi. Buna göre artık motorlu kara taşıtı ticareti ile ilgili lise veya üniversite okumuş kişiler için bu zorunluluk aranmayacak. Benzer bölümleri yurt dışında okuyanlardan da diplomalarına denklik tanınanlar bu kapsamda sayılacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada da bu duruma dikkat çekilerek bu alanlarda mezuniyet belgesine sahip kişilerin yeterlilik belgesi zorunluluğundan muaf oldukları belirtildi.

Yeni yönetmelik ile getirilen bir başka yenilik de Türk standartları Enstitüsü’ne ekspertiz raporunda yer alacak hususları belirleme görevinin verilmesi oldu. Bunun sebebi olarak ise bu konuda yeknesaklığın sağlanması gerekliliği gösterildi.

Arazi Taşıtlarına Ekspertiz Zorunluluğu

Yönetmelikle yapılan bir diğer önemli değişiklik de arazi taşıtlarının satımında ekspertiz zorunluluğu getirilmesi oldu. Böylece arazi taşıtlarına garanti getirilmiş olduğu ve bu sayede piyasada oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@