İhraç Personeller İçin İdare Mahkemesinden Emsal Karar

SPK bünyesinde memur olarak çalışırken 667 sayılı KHK’ya dayanarak görevinden ihraç edilen kamu personelinin göreve iadesine idare mahkemesi tarafından karar verildi.

GENEL 05.07.2018, 22:35
İhraç Personeller İçin İdare Mahkemesinden Emsal Karar

Terör Örgütü ile İrtibatı Yok

İhraç olan SPK personeli konuyu yargıya taşıdı. Kendisinin örgüt üyesi olmadığını ifade eden SPK personeli idare mahkemesinden kendisini göreve iade etmesini istedi. Bu talep karşısında emniyet, TMSF ve savcılık birimlerinden bilgi talep eden idare mahkemesi kişinin göreve iade edilmesine karar verdi. İdare mahkemesinin savcılıktan edindiği bilgilere göre kişi hakkında herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma olmadığı da öğrenildi.

Mali ve Özlük Hakları İade Edilecek

İdare mahkemesinin bu kararının ardından kişinin mali ve özlük hakları kendisine iade edilecek. Dolayısıyla bugüne kadar alamadığı maaşlar toplu bir şekilde ödenecek ve aynı zamanda kademe ve derece ilerlemesi de çalışmış gibi işleyecek.

İdare mahkemesi kişinin almadığı maaşlarının yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verdi. Böylelikle yaşanan mağduriyetlerin büyük ölçüde ortadan kaldırılması mümkün olabilecek. Ancak kişinin tazminat hakları da saklı kalmaktadır. Zira bu haksız işlemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğu devam ediyor.

İdare mahkemesinin bu kararı OHAL Komisyonu ret kararları için gidilecek idare mahkemesinin incelemesi hakkında da fikir vermektedir. Ancak SPK personelinin hiçbir kriterinin bulunmaması nedeniyle idare mahkemesinin nasıl bir inceleme yapacağı muğlaklığını korumaya devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)