Her Takipsizlik Alan Dönemeyecek Mi?

OHAL Komisyonu kararlarında atıfta bulunulan adli ve idari süreç ayrımı takipsizlik ve beraat alan bazı kimseler için engel teşkil edebilecek.

GENEL 12.05.2018, 00:00
Her Takipsizlik Alan Dönemeyecek Mi?

Kriteri Olup Takipsizlik Alanlar

Kamu görevinden ihraç edilmiş bazı kimseler hakkında başlatılan soruşturmalar neticesinde bazıları takipsizlik alırken bazıları da beraat etti. Ancak adli olarak aklanmış bu kişilerde OHAL şartlarında ihraç olmayı gerektiren bazı kriterler de mevcuttur. Örnek olarak verecek olursak çocuğunu FETÖ okullarına göndermiş ve bu sebeple de banka hesabı açmış kimseler ihraç olmalarına rağmen adli olarak FETÖ üyesi olmak suçlamasından aklanmışlardır. İşte bu kimseler takipsizlik ya da beraat almış olsalar dahi OHAL Komisyonu incelemesinden geçirilerek yeniden haklarında karar verilecektir. Dolayısıyla kişi adli olarak aklanmış olsa dahi komisyondan ret alması söz konusu olabilecektir.

Adli İşlem Görmeyenler

Her ihraç olan kişi adli işlem görmemektedir. Bunun nedeni ise kurum tarafından şikayet edilmemiş olması ya da herhangi bir suç unsurunun olmamasıdır. Bu kişiler de OHAL Komisyonu tarafından incelenerek karara bağlanacaktır. Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki henüz bu yönde bir karar çıkmamıştır. Yani takipsizlik, beraat veya adli işlem görmemiş kimseler arasından ret alan bulunmamaktadır.  Bunun yanı sıra bu kişilerden kabul kararı alanlar mevcuttur. İlerleyen bir dönemde yapılacak düzenlemeler ile adli olarak herhangi bir ceza almayan kimselerin görevlerine dönmeleri mümkün olabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)