Helikopter Pilotu Nasıl Olunur

Helikopter pilotu olmak için gerekli eğitim aşamalarından başarılı bir şekilde geçmek gerekmektedir.

GENEL 08.04.2019, 21:01
Helikopter Pilotu Nasıl Olunur

Helikopter Pilotu Maaşları 
Helikopter pilotu olmak için öncelikli olarak havacılık eğitimi veren kurumlardan helikopter pilotu sertifikası almak gereklidir. Bu sertifikanın yanı sıra pilot olmaya elverişlidir şeklinde bir sağlık raporunun da alınması gereklidir. Uluslar arası geçerliliğe sahip bir sertifikaya sahip olan pilotlar sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok yerinde helikopter kullanabilir. 

Helikopter pilotu maaşları tecrübe ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Tecrübeli olan pilotların maaşları ise 15 bin liradan başlayarak daha da uçuk rakamlara kadar çıkabilmektedir. Helikopter pilotlarına hem kamuda hem de özel sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Kamu kurumlarında pilot olmak isteyen adayların da gerekli belgeye sahip olması ve sağlık şartlarını sağlaması gereklidir. Bunun yanı sıra belirli bir süre deneyim şartı da aranabilmektedir. Bu şartların da yerine getirilmesi gerekiyor. 

Helikopterin kullanım alanları her geçen gün daha da çok artmaktadır. Öyle ki sağlık alanından güvenlik alanına kadar daha pek çok yerde helikopterlere ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla gelecekte bu mesleği yapmak isteyenlerin önünün açık olduğunu ifade edebiliriz. Ancak helikopter pilotu eğitimleri ücretli olarak verildiği için pek çok kişiye pahalı gelebilmektedir. Ancak mesleğe başlayan kimseler kısa süre içerisinde bu ücretleri çıkartmaktadır. Dolayısıyla bu konuda tercih kişilerin kendisine ve yakınlarına kalmış durumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
ümmü 2 yıl önce
darbe magdurlarına yaş ve bayan boy esnekliği talebimizdir sayın bakanım