Haydarpaşa'nın Altından Tarih Çıktı

Yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında Haydarpaşa garında arkeolojik kalıntılara rastlandı.

GENEL 29.07.2018, 23:30
Haydarpaşa'nın Altından Tarih Çıktı

Tarihin Altından Tarih Çıktı

110 yıllık maziye sahip olan, İstanbul'un gözdelerinden Haydarpaşa garında 2015 yılından beri kazı çalışmaları devam ediyor. Peronların olduğu yerlerde de kazı çalışmaları devam ediyor. Rayların arasındaki Haydar Baba Türbesi çevresindeki kazılar İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’nce yürütülüyor. 50 kişiden oluşan ekibin çalışması sırasında erken ve geç Bizans dönemine ait tarihi kalıntılara rastlandı. Bu kalıntıların eski liman şehrine ait olduğu değerlendiriliyor. Sadece rayların olduğu kısımda değil çevredeki 300 dönümlük bir alanda da buluntulara rastlandı.

Haydarpaşa Garı Ne Zaman Hizmete Girecek?

1908 yılından beri faal olan Haydarpaşa Garı, 2010 yılında yaşanan yangın sonrasında onarıma alınmıştı. Başta yanan çatı olmak üzere garın pek çok yerinde restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu yılsonuna doğru çalışmaların sona erecek garın hizmete açılması bekleniyor.

Garda çalışmalar iki etap hâlinde yürütülüyor. İlk etapta bina çatısı, bekleme salonları, dış cephe gibi yapı işleri restore ediliyor. İkinci etapta ise büro hizmetleri için kullanılan bölümler yenilenerek sonradan yapılan eklentiler de kaldırılıyor. Su ve elektrik tesisatı da elden geçiriliyor.

Haydarpaşa Garı hakkında TCDD yetkilileri tarafından verilen bilgilere göre 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları bu yıl sonuna doğru sona erecek. Uzunca bir süredir faaliyetlerine ara veren garda yolcu hizmetleri tüm bölümleriyle hizmete girecek. Yapılan tüm çalışmalar garın onaylı haline göre yürütülüyor ve eski tarihi dokusuna uygun olarak yapılıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)