Harcırah Kanunu’nda Yevmiyenin Tanımı Yok

Sayıştay 6. Dairesi tarafından verilen bir kararda Sayıştay üyesi 6245 sayılı kanunda yevmiyenin tanımının bulunmadığını belirtti.

GENEL 28.03.2019, 21:10
Harcırah Kanunu’nda Yevmiyenin Tanımı Yok

Kanaate Göre Hareket Ediliyor
Memurların farklı illerde görevlendirmeleri halinde Harcırah Kanunu kapsamında yevmiye ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu ödemeler var olan kanaate göre yapılmaktadır. Zira Harcırah Kanunu’nda yevmiye ile ilgili olarak herhangi bir tanımlama bulunmamaktadır. Buna karşın yevmiye uygulamada günlük konaklama ve 3 öğün yemek olarak ödenmektedir. ancak bunun hesaplaması da cüzi bir seviyede gerçekleşmekte ve çoğu zaman memurların masrafları karşılanamamaktadır. 

Konaklama hizmetinin kurum tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanması durumunda ise yevmiye içerisine konaklama ücreti dahil edilmeyecektir. Yapılan harcamalara ilişkin faturalar ise kuruma verilecek. Yevmiye ücreti için ödeme yapılırken bu konunun suiistimale uğramaması için üst sınır belirlenmiştir. Buna göre yevmiye ücretinin 1,5 katına kadar ödeme yapılacak geri kalan kısımlar memurların kendileri tarafından karşılanacaktır. 

Sayıştay üyesi tarafından koyulan bu şerhin azınlıkta kaldığını da ifade etmek gerekir. Zira Sayıştay üyelerinin çoğunluğu şerh koymadı. Bu görüşün ilerleyen zamanlarda dikkate alınması halinde kanunda değişiklik yapılması söz konusu olabilir. Memurlar da bu konudan muzdarip olduklarını ve verilen yevmiye ücretlerinin yeterli olmadığını ifade ediyorlar. Yevmiye konusunda yeni bir gelişme yaşanması halinde sitemizden ayrıntıları takip edebilirsiniz. Memurların günlük yevmiye ücretleri ise bir insanın günlük temel ihtiyaçlarını dahi karşılamaya yetmemektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)