Güvenlik Soruşturması Olumsuz Neticelenen Taşeronlara Yargıdan Güzel Haber

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmeleri sürecinde güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan adaylar kadroya geçememişti. İşte bu adayları sevindirecek bir haber yargıdan geldi.

GENEL 21.04.2018, 20:10
Güvenlik Soruşturması Olumsuz Neticelenen Taşeronlara Yargıdan Güzel Haber

Akraba Sebebiyle Ret

Uludağ Üniversitesi’nde kadroya geçmek için başvuru yapan bir aday güvenlik soruşturmasının olumsuz olması nedeniyle kadroya geçememişti. Bu durumun haksız olduğunu iddia eden sağlık teknisyeni işçi konuyu yargıya taşıdı.

Güvenlik soruşturmasının olumsuz neticelenmesinin nedeni anne babası ile kardeşlerinden kaynaklandığı yargılama sürecinde ortaya çıktı. Bu durumun ardından idare mahkemesi Uludağ Üniversitesi’nin bu kararını iptal etti. Böylelikle akrabalar hakkında elde edilmiş istihbari bilgilerin kişileri etkilemeyeceğine karar verildi.

Emsal Karar

Bu karar güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen diğer tüm personeller için de umut ışığı olacaktır. Zira kişiler hakkında herhangi bir somut bilgi ya da belge olmadan kişinin kadroya geçirilmemesine idari yargı dur dedi. Daha önce kamudaki personel alımlarında akrabaları nedeniyle güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen adaylar da idari yargıdan olumlu bir karar almışlardı.

Her ne kadar idari yargı bu konuda istikrarlı bir tutum sergilemeye devam etse de kurumlar işçilerin ve personellerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bu konuyla alakalı bir tedbir getirilmesi bir hayli önem arz etmektedir. Aksi takdirde adaylar ciddi manada zor durumda kalmaktadırlar ve haklarına erişim engellenmektedir. Kurumlara gönderilecek resmi yazılar ile bu durumun netleştirilmesi beklenmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)