Gurbetçilerin Dönüş Çilesi Başladı

Kurban bayramını ve yaz tatilini Türkiye’de geçiren gurbetçiler dönüş yoluna geçti, Kapıkule’de 6 km araç kuyruğu oluştu.

Gurbetçilerin Dönüş Çilesi Başladı

6 Km Çift Sıra Kuyruk Oldu

Almanya ve Fransa’da yeni eğitim dönemi bu Pazartesi başlıyor. Bu sebeple yaz tatili için memleketin gelen pek çok gurbetçi dönüş yoluna geçti. Avrupa’ya gidecek olan gurbetçiler Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda çift sıra halinde 6 km uzunluğunda araç kuyruğuna sebep oldu.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre yoğunlukta %19 artış görüldü. Son 1 ayda Kapıkule sınır kapısında 113 bin 518 araçla 556 bin 148 kişi ülkeden çıkış yaptı. Karayolu ile dönüş yapacak olan kişiler sınır kapılarındaki yoğunluğu da hesaba katmalılar. Perşembe günü başlayan yoğunluğun hafta sonu da devam etmesi bekleniyor.

İpsala’da Yoğunluk

Yunanistan’a açılan İpsala sınır kapısı da yoğunluktan nasibini aldı. Burada da çift sıra halinde 2 km uzunluğunda araç kuyruğu oluştu. Pazarkule gümrüğünde ise kuyruk 1.5 kilometreyi buldu.

Ancak gurbetçilerin en çok tercih ettiği sınır kapısı her sene olduğu gibi bu sene de Kapıkule oldu. Kuyruğun hızla erimesi için gümrük yetkilileri Bulgaristan gümrük idaresi ile görüştü. İki ülkenin koordine olması ile işlemler bir nebze hızlandırıldı.

35 derecelik sıcakta araç içinde çocukları ile beklemek zorunda kalan vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE