Göreve İade Olan Memura Yüksek Vergi

Göreve iade edilen memura ödenen geriye dönük maaşları yüksek vergilere tabi tutularak eritiliyor.

GENEL 26.02.2020, 21:35
Göreve İade Olan Memura Yüksek Vergi

Hak İhlalleri Devam Ediyor

OHAL döneminde KHK ile görevine son verilen kişiler OHAL komisyonu ya da idare mahkemeleri eliyle yeniden göreve iade edilebiliyor. Göreve iade halinde eski hale de yapılması gerekiyor. Dolayısıyla geriye dönük maaşlar da ödeniyor. Haksız yere işinden atılan memur, görevine dönse dahi yaptırımlara uğramaktan kaçamıyor.

OHAL Komisyonu kararlarına göre yaklaşık 100 başvurucudan biri kamu görevine iade ediliyor. İade edilenlere biriken maaşlar toplu olarak ödeniyor. Ancak maaşlarını alanlar bu sefer de vergi şokuna uğruyor. Çünkü biriken maaşlardan yüksek vergiler kesiliyor ve aldığı haklar azaltılıyor. 

Yanlış Vergilendirme Yapılıyor

Geriye dönük maaşlar ödenirken her bir maaş ödendiği yıl için vergilendirilmelidir. Ancak uygulamada ödenen maaşların hepsi en son yılın geliri olarak hesaplanıyor ve yüksek vergi kesiliyor. 

Örneğin 2020’de iade olan memur 3 yıllık birikmiş maaş almaktadır. Bu maaşlar 2018, 2019 ve 2020 yıllarına aittir. Ancak vergilendirme bu yıllar üzerinden değil 2020 yılı üzerinden yapılmaktadır. Yüzde 15 vergi kesilecekken yüzde 27 vergi kesilmektedir. Öncelikle ödemelerin hangi yıla ne kadar miktar ödendiği şeklinde ayrılması gerekir. Sonrasında 2018 yılı için yüzde 15, 2019 yılı için yüzde 20 ve 2020 yılı için yüzde 27 vergi kesilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)