Göreve İade Edilenlerden Kesilen Vergiler Yargıdan Döndü

OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen sonrasında görevine iade edilen bir üniversite personelinden kesilen yüksek vergiler açılan dava sonucu vergi mahkemesinden döndü.

GENEL 05.03.2020, 22:15
Göreve İade Edilenlerden Kesilen Vergiler Yargıdan Döndü

Gelir Yılı Önemli

OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen sonrasında ise OHAL Komisyonu kararı ile görevine iade edilen bir üniversite personeline geçmişe yönelik hakları toplu olarak ödendi. Bu ödeme esnasında vergi dairesi tarafından gelir vergisi de toptan kesildi. Öğretim görevlisi yaptığı incelemenin neticesinde yapılan kesintinin olması gerekenden daha fazla olduğunu belirtti. Bu nedenle de dava açtı. Vergi mahkemesi tarafından yapılan incelemede de davacı haklı bulunarak verginin bir kısmının iade edilmesine karar verildi. 

Vergi dairesi gelirin elde edildiği yılın esas alınması gerektiğini ifade ederken vergi mahkemesi yapılan ödemenin 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait olduğunu belirtti. Bu nedenle de verginin o dönemdeki vergi oranlarına göre yapılması gerektiğine karar verdi. Böylelikle öğretim görevlisinin yaşamış olduğu mağduriyet bir kez daha giderilmiş oldu. Ancak aynı durumda olan daha çok personel bulunuyor. Bu personellerden bazıları bunu düşünmeyerek dava dahi açmamış durumdadır. Hak kaybına uğramamak adına biran evvel dava açılması gereklidir. Zira toplu alınan paralarda yapılan vergi kesintileri ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu da vatandaşların gelir kaybına uğramasına neden olmaktadır.

Uzman hukukçular aracılığıyla bu davaları yürütmek gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)