Geri Dönüşen Atıklar, İstanbulkart’a Kredi Olarak Dönecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geri dönüşebilen atıkları değerlendirmek için yeni bir proje başlatıldı. Metal, cam, kağıt ve plastik atıkları geri dönüşüme kazandıracak projede mobil atık otomatları devreye girecek.

GENEL 06.01.2018, 16:57
Geri Dönüşen Atıklar, İstanbulkart’a Kredi Olarak Dönecek

100 noktaya yerleştirilmesi planlanan bu otomatlara geri döşüm maddesi atanlara, karşılık olarak İstanbulkart’a kredi yüklenecek. 

Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı 

Geri döşüm atıklarının ekonomiye kazandırılması için başlatılan kampanya sayesinde duyarlı vatandaşlar bir nevi ödüllendirilmiş olacak. İstanbul ulaşımında hemen her yerde geçerli olan İstanbulkart’a bu atıklarla yükleme yapmak mümkün olacak. 

Başlangıç olarak 100 noktaya yerleştirilecek olan Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı ile çöp atarak, kredi yüklemek mümkün olacak. Böylece geri dönüşen atıklar ekonomiye kazandırılırken, aynı zamanda kişiler yol paralarını da çıkaracak. Bu şekilde yüklenen krediler ile şehir içinde yolculuk yapılabilecek. 

Atık Tanıma Özelliği

Otomatlarda bulunan elektronik arayüz sayesinde atıklar tanınabilecek. Otomatlar kağıt, cam ya da plastik gibi ayrımları yapabilecek. Geri dönüşüm olmayan atıklar ya da farklı nitelikteki atıklar otomat tarafından kabul edilmeyecek. Hazneye konulan atıklar sensor yardımıyla algılandıktan sonra kabul edilecek. Otomat vatandaşı sesli ve yazılı olarak talimatla yönlendirecek ve yüklemeyi sağlayacak. Kabul edilen atık da kıyılarak depolanacak. Bu atıklar geri dönüşüm firmalarına teslim edilecekler. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve Atık Yönetimi Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan projede 25 otomat ile pilot uygulama başlayacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@