Gençler Meslek Sahibi Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde istihdam seferberliği başlatılmış ve bu kapsamda her bir işletmecinin +1 personel alması istenmişti.

GENEL 07.01.2018, 17:22
Gençler Meslek Sahibi Yapılacak

Ancak 3.çeyrekte gerçekleşen iki kat büyümenin ardından Erdoğan +2 personel istihdam edilmesini talep etti. Böylelikle ülkemizin büyümesini kıskanan dış mihraklar ülkemizi daha da çok kıskanacaklardır. İşte bunun için İŞKUR bünyesinde de çeşitli meslek kurslarının başlatılmasına karar verildi. Bu kurslar ağırlıklı olarak gençlere yönelik olacak ve kurs sırasında da cep harçlıkları ödenecek. 

18-29 Yaş Arası Gençler

Bu proje ile birlikte 18-29 yaş arasındaki gençler meslek sahibi yapılacak ve bu kapsamda günlük 75 TL de harçlık ödenecek. 2018 yılı içerisinde birçok ilde yapılması planlanan bu kurslar sayesinde gençler hem geçimlerini sağlayabilecek hem de meslek öğrenecekler. 

Eğer ki öğrenciyse bu durumda günlük 40.5 lira alacakken iş başı eğitim alan gençler 54 lira alacaklar. Eğer işsizlik ödeneği de alıyorsa bu durumda ücret 27 lira olarak verilecek. 

En revaçta olan konular bilişim ile alakalı konular olurken şimdiden bulut bilişim alanında bazı firmaların eğitim başvurusu almaya başladığını ifade edebiliriz. 

Bu proje sayesinde ihtiyaç olan alanlardaki kalifiye personel açığı kapatılmış olacak ve bu sayede gençler de istihdam edilmiş olacak. Bu da işsizlik oranının yarıya kadar düşmesini sağlayacaktır. umarız ki tüm bu çalışmalar amacını bulur ve işsizlik oranları asgari düzeye çekilebilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@