Geleneksel Türk Sanatları Lisesi Kuruluyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince İstanbul’da Türkiye’nin ilk geleneksel Türk Sanatları Lisesi kurulacak.

GENEL 22.10.2018, 23:00
Geleneksel Türk Sanatları Lisesi Kuruluyor

Gelecek Nesillere Aktarılacak
Türk tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan geleneksel sanatlarımızın unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Bu kapsamda İstanbul’da geleneksel Türk sanatları lisesi kurulacak. Bu lisede Ebru sanatından çini, minyatür, tezhip, ahşap oymacılık gibi daha pek çok sanata ait dersler verilecek. 

Bu sanatları icra eden sanatçıların da katıldığı toplantı sayesinde gerekli fikir alışverişleri gerçekleştirildi. Böylelikle çok daha elverişli bir yol haritası oluşturulacak ve ardından da uygulamaya koyulacak. Bu konuda ikinci bir toplantı daha yapılması kararlaştırıldı. Toplantının tarihi ise Kasım ayı olarak belirlendi.

Meslek Eğitim Merkezi de Kurulacak
Toplantıda alınan kararlardan birisi de meslek eğitim merkezi kurulması oldu. Böylelikle işsiz olanların ya da hobi edinmek isteyenlerin başvuru yapabilecekleri bu merkezlerde eğitimler verilecek. bu eğitimler sayesinde geleneksel Türk sanatları unutulmayacak ve yeni nesillere aktarılacak. Halen daha oldukça beğenilen bu sanatların yaşaması için atılacak olan bu adım büyük bir önem taşıyor. Eğer lise eğitim hayatında başarılı olursa bu durumda başka şehirlerde de açılması gündeme gelebilir. Bunun için öncelikle ilk liseden yüksek bir verim alınması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)