Gassal Nedir? Ne İş Yapar

Kişileri son yolculuğuna uğurlayan gassal nasıl yetişir, kimler gassal olabilir sizin için derledik.

GENEL 06.04.2019, 22:45
Gassal Nedir? Ne İş Yapar

Gassal Kimdir?
Gassallar ölen kişilerin cenazesini yıkayan kişilerdir. Müslümanların son yolculuğuna dini inançlarına uygun olarak uğurlanma hakkını gassallar sağlar. Cenazenin yıkanması, abdest aldırıp kefenlenmesi gassalın işidir. Gassallar cami ve hastanelerde çalışırlar. Camilerde gassal odası bulunur. Hastanelerde ise morglarda görevlerini yerine getirirler.

Gassallık Eğitimi
Gassal olma süreci oldukça kolaydır. İşkur tarafından açılan sertifikalı eğitimlere katılmak ve KPSS ile atanmak mümkündür. Ancak asıl mesele gerçekten bu mesleği yapmak isteyip istemediklerine karar vermektir. Çünkü sağlam bir psikoloji ve sağlam bir iman gerekir. Psikolojik boyutu oldukça zor olan bir meslek olmasına rağmen mali hakları kısıtlıdır.

Gassallık mesleği genellikle imam hatip liseleri ve ilahiyat mezunu olan kişiler daha çok tercih etmektedir. Çünkü bu kişiler gerekli dini eğitimi aldıkları için mesleğin önemini daha iyi kavrayabilirler. Alım yapılırken de ilahiyat mezunları önceliklidir. 

Gassal Maaşları
Gassallik mesleği oldukça zor olmasına rağmen alınan ücret oldukça cüzidir. Gassal maaşları en düşük memur maaşı kadardır. Camilerde çalışan gassallar yoğun çalışmadıkları için yorucu bir meslek sayılmaz. Hastanede çalışan gassallar ise bir nebze daha yoğundur. Ancak genel olarak mesaisi yoğun değildir. Çalışma ortamları ise oldukça soğuk olan morglardır. Bu mesleği icra edecek olanlar mutlaka kararından emin olmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)